Ako si vybrať energetický gél

Hľadáte vhodný energetický gél pre seba alebo niekoho blízkeho? Strácate sa v nespočetnom výbere energetických gélov?

Neviete sa rozhodnúť medzi zložením, chuťou, energetickou hodnotou alebo balením?

U nás v Monk Nutrition sme pre Vás pripravili jednoduchý návod, aby Ste sa v našej ponuke nestratili.

Pretože výber správneho gélu záleží od mnohých faktorov, zhrnuli sme postup výberu do niekoľkých krokov.

1. Začneme nezvyčajne parametrom, ktorý veľmi často hrá druhé husle pri výbere, ale my si myslíme opak. CHUŤ.

Áno čítate dobre. Chuť. Našou filozofiou je, aby si človek šport užil, nie len prežíval. Mnohokrát sme sa pri našich stretnutiach s maratóncami stretli s názorom, že na chuti nezáleží, hlavne hodiť čím skôr do krku, len aby sa to nedotklo jazyka a zapiť jonťákom. Je však aj vedecky dokázané, že mozog si na základe chuti vie zhodnotiť, čo do tela ide a vie sa na to pripraviť. Už len informácia o tom, že si dávate do tela sladké, dokáže mozog nabudiť ku lepšiemu výkonu. Samozrejme toto sa míňa účinkom v prípade použitia umelých sladidiel bez kalórií, pretože telo má zmätok z toho, aká bola informácia z jazyka a čo do tela prišlo. Preto na chuti záleží a je na Vás či preferujete čokoládovú alebo ovocnú chuť. Máme v ponuke mnoho chutí, ktoré si môžete obľúbiť. Nie sú to žiadne dochucovadlá, ale skutočné a hodnotné suroviny. 

Takže prvá otázka ktorú si pri Monk géloch musíte zodpovedať je: Preferujete čokoládu/kakao alebo ovocie?

Forest FruitČokoláda

2. A sme hneď pri druhom čo treba zvážiť pri výbere vhodného gélu. Zloženie.

Pri Monk energetických gélov máte výber celkom jednoduchý. Keď si vyberiete chuť, ovocná alebo čokoládová resp. kakaová, zloženie máte bez akýchkoľvek konzervantov, farbív alebo iných "zlepšovákov", ktoré by mohli zaťažovať Váš organizmus pri športovom výkone. Ako prvú zložku pri géloch používame prémiový bio agávový sirup, ktorý Vám dodáva kvalitnú energiu vďaka prírodnej kombinácií cukrov – fruktózy a glukózy v prírodou overenom pomere. Ďalšími funkčnými zložkami v našich géloch sú bio kakao, bio banán alebo napr. bio baobab – plod zo stromu života. 

 

3. Tretím parametrom pri výbere je kvalita surovín.

Bio alebo konvenčná kvalita? V Monk Nutrition Vám to uľahčíme. Vyrábame iba bio energetické gély a preto môžete tento krok preskočiť.

Bio logo web

4. Ako štvrtý bod pri hľadaní vhodného energetického gélu by sme odporúčali pozrieť sa na to na čo boli energetické gély stvorené. A to energia pre športový výkon.

Pri výbere by ste mali zvážiť aký máte bežný energetický výdaj. Podľa toho je dobré si vyberať gél s dobrým pomerom hmotnosť/energia. Čím je tento pomer vyšší, t.z. viac energie z menej gramov, tým dostanete zo svojho gélu viac. Napr. náš veľmi obľúbený gél Monk Cocoa Gel má na 30 gramov hmotnosti až 90 kCal.

5. Hneď po energii, je veľmi dôležitá aj rýchlosť vstrebávania energie.

Monk energetické gély sú stavané na pomalom uvoľňovaní energie, aby Vás zásobovala priebežne. Gély za to vďačia hlavne agávovému sirupu, ktorý má nízky glykemický index, t.z. pomalý nástup a pomalé odznievanie a vyhnete sa takzvanému sugar spike efektu, ktorý Vám najprv energiu dodá, ale potom Vám energia rýchlo klesne a ste nútený zjesť ďalší gél.  (Ak sa chcete dozvedieť viac o nízkom glykemickom indexe a sugar spike efekte, prečítajte si aj náš článok o nich)  

6. Chcete gél s kofeínom alebo bez?

Kofeín je úžasný pomocník pri náročnom výkone (šport alebo práca). Dokáže potláčať pocit únavy aj bolesť. V Monk Nutrition používame bio guaranu, ktorá je známa obsahom kofeínu a aj guaranínu, ktorý má pomalý nástup.

Guaraca_chocolate_energy_gel_30g_1024pxGuaraca_strawberry_web_1024px_HQ

 

Keď chcete jemnejší prírodný kofeín, používame aj stáročiami overený povzbudzovák - zelený čaj matcha. 

Monk Lemon Matcha Tea Gel 30g_thumbnail

 

7. Balenie gélu

Ponúkame dva druhy obalov. Jednorázové vrecko na odtrhávanie, ktorý obsahuje 30 gramov gélu, je veľmi obľúbený u športovcov s kratšou dobou trvania (do 1,5 hod.) a profesionálnych športovcov na pretekoch. Veľké balenie 70 gramov gélu s vrchnáčikom je veľmi obľúbený u ľudí, pre ktorých je aj 30 gramov veľa na jeden krát, a môžu si obal uzavrieť. Vyhnú sa tak zašpineniu oblečenia a môžu si vychutnávať (áno, pozrite si bod 1) častejšie po menších množstvách počas svojho športu.

Monk Forest Fruit Gel 30g_2023_thumbnail_LQMango Energy Gel 70g_single front side

 

Toto bolo 6 základných bodov, ktoré je dobré zvážiť pri výbere vhodného energetického gélu. Ak by ste mali nejaké ďalšie otázky alebo zvažujete aj iné parametre pri výbere gélov, prosíme napíšte nám na náš email info@monk.sk . Radi si prečítame Vaše postrehy a názory.

Späť do obchodu