Výživa pre športovcov v teenagerskom veku

Výživa pre športovcov v pubertálnom veku, diel druhý

Vyziva pre sportovcov v pubertalnom vekuAko som v minulom článku zhrnul, budem primárne hovoriť o zdravej výžive pre športovcov v pubertálnom veku. No nie iba pre nich. Dnes však začnem práve vhodným stravovaním pre športovcov. 

Na začiatku by som chcel povedať, že toto stravovanie z vás neurobí zo dňa na deň olympionika. Táto informácia je veľmi dôležitá, pretože niektoré portály tvrdia opak. Problém je, že v mladom veku sme veľmi ľahko ovplyvniteľní. Zákonite tak prichádza demotivácia, ktorá pramení z nulových výsledkov. Na pokrok v športe je potrebná trpezlivosť a čas ako na všetko. Na to som prišiel náročnou cestou aj ja. No odbieham od témy. 

Pri zdravej výžive si každý predstaví ovocie a zeleninu. Nemusí to byť pravda, aj keď je to základ tejto témy. Do zdravej výživy patrí aj živočíšna výroba alebo doplnky stravy. 

Rozdelil by som to na 3 hlavné skupiny:
Ovocie a zelenina
Živočíšna výroba a mliečne výrobky
Zdravé doplnky stravy 

Chápem, že nie každý s týmto súhlasí. Predovšetkým kvôli vlastným stravovacím návykom alebo na základe vlastného presvedčenia. Niektorí sú vegetariáni, vegáni, alebo praktizujú iné druhy špeciálneho stravovania, čo podľa môjho názoru a predovšetkým názoru odborníkov počas dospievania nie je vhodné.  

Samozrejme, to, že niekto nemôže konzumovať lepok alebo laktózu, je niečo úplne iné. Dobrou správou je, že aj po vyradení niektorých zložiek potravy môžete byť efektívni.

Do tejto témy patrí aj pravidelná strava. Alebo správne množstvo vody vypitej počas dňa.

 

Ako sa hovorí, raňajky sú hlavné jedlo dňa. Je to pravda, počas raňajok by sme mali zjesť 30 percent nášho denného príjmu. Počas olovrantu 10 percent. Počas obeda 20 percent. Na desiatu si dať 10 percent. Prvá večera by mala obsahovať 20 percent. A druhá večera 10 percent denného príjmu potravy.

Prečo by to takto malo byť a ako sa ideálne v daných časoch stravovať, budem analyzovať v samostatnom článku. 

 

Veľmi dôležitý je správny pitný režim. Len stravovanie bez správneho pitného režimu fungovať nebude. Tomu sa však chcem venovať samostatne. Zásadné je, že každý človek by mal vypiť 2,5 litra tekutín denne. Najideálnejšie je nepiť žiadne sladené nápoje. No o tom nabudúce.

Výživa pre športovcov v pubertálnom veku, diel prvý

Vyziva pre sportovcov v pubertalnom veku

Ahojte, moje meno je Maroš. Som športovec v období dospievania. Viacerí z vás ste možno v tej istej fáze. Preto by som vám chcel odovzdať poznatky a skúsenosti, ktoré som počas posledných pár rokov pôsobením v oblasti športu stihol nazbierať. 

Mojimi príspevkami by som chcel poradiť mladým začínajúcim športovcom v oblasti zdravej výživy. Samozrejme, aj tým, ktorí sa rovnako ako ja venujú športu na profesionálnejšej úrovni.

 
Tieto aspekty sú dôležité pre dobrý a bezproblémový výkon. Vďaka zdravej výžive a dobrej životospráve sa zaručene budeme cítiť lepšie, dokonca nám osvojenie si takejto životosprávy pomôže predísť zraneniam. Zdravie ide ruka v ruke so stúpajúcou krivkou na grafe našich výkonov. Pretože len zdravý športovec je efektívny a prínosom pre svoj tím.

No zdravá výživa nie je iba pre športovcov. Je aj pre ľudí, ktorí chcú posunúť kvalitu svojho života na vyššiu úroveň. Pretože zdravý životný štýl pomôže reálne každému z nás posunúť kvalitu života o stupeň vyššie. Zdravá výživa nám nepomáha iba fyzicky, ale aj psychicky. Veď nie nadarmo sa hovorí – v zdravom tele zdravý duch.

 

Zorientovať sa v tejto rozsiahlej tematike je naozaj ťažké, preto by som vám rád pomohol svojimi radami a postrehmi založenými na reálnych skúsenostiach športovca.

Zdravá výživa je veľmi široký pojem, preto príspevky rozdelím na viacero častí. Budem sa zaoberať predovšetkým tým, ako zdravý spôsob stravovania dokáže pozitívne vplývať na náš výkon alebo každodenný život.

V nasledujúcich článkoch budem svoje myšlienky a poznatky odovzdávať jednoducho, priamo a jasne. Samozrejme, príspevky budú podporené ukážkami z odborných štúdií a článkov o danej téme, aby fakty boli odborne podložené.

Verím, že vás svojimi článkami zaujmem a pomôžem vám ľahšie sa zorientovať v spleti informácií o zdravej výžive.

2 položiek celkom
Späť do obchodu